Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü Fırat Teknokent’te

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası organizatörlüğünde  Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü’nden Genel Müdür Yardımcısı Tuğgeneral İsmail Amanvermez, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü Malzeme Yönetim Daire Başkanı Albay Ahmet Duran Kartal, ETSO Başkanı Asilhan Arslan, toplantıya ev sahipliği yapan Fırat Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın, Elazığ KOSGEB İl Müdürü Şaban Yaşa, Fırat Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Doç. Dr. Galip Aydın ve birçok firma yetkilisi, sanayici, akademisyen tarafından katılım gösterilen Stratejik İşbirliği Anlaşması (SİA) Bilgilendirme Toplantısı Fırat Teknokent’te gerçekleşti.

 

 Konuşmacılardan  Prof. Dr. Erhan Akın TGB’leri Fırat Teknokent’i, Fırat Teknokent’in öne çıkan proje ve firmalarını, Teknokent etkinliklerini ve genel olarak Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin günümüzdeki mevcut durumunu anlatan bir sunum yaptı.

Daha sonra Etso Başkanı Asilhan Arslan,  Elazığ’da bir Ağır Bakım Merkezi Komutanlığı’nın varlığının üstünü çizerek  Elazığı’ın nice cengaverler barındırdığını, milli duygularla iş yapan sanayicisini öven ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş mermer, döküm, mobilya sanayiinden bahseden cümlelerine 15 Temmuz Darbesi’nin ekonomideki durgunluğa sebep olduğunu ve bunun üstesinden gelebileceğimizi ekledi.

Albay Ahmet Duran Kartal ise,

Askeri fabrika ve tersanelerin üretim, bakım, onarım, yenileştirme, modernizasyon ve gemi üretim faaliyetlerinde kritiklik arz eden ve yurt dışından temin edilen ham madde, malzeme, yedek parça ve sistemlerin ve/veya bunlarla ilgili hizmetlerin yurt içi tedarik kaynaklarının oluşturulması maksadıyla bakan onayıyla ilgili kamu veya özel sektör kurum ve kuruluşlarıyla Stratejik İş Birliği Anlaşmaları için ” Stratejik İş Birliği Anlaşması Kılavuzu” hazırlandığından ve   ihtiyaç duyulan mal ve hizmetlerin uygun kalite, zaman ve fiyata tedarik edilmesini ve ihtiyaç duyulan alanlarda nitelik ve nicelik yönünden yeterli sayıda istekli  adayı havuzu oluşturulması maksadıyla Onaylı Tedarikçi Adayı Değerlendirme Kılavuzu oluşturduklarından bahsetmiştir.

– Stratejik İş Birliği Anlaşması (SİA) Süreci

-Gizlilik Antlaşması

– Onaylı Tedarikçi Havuzu

– Tek Kaynak Tedarikçi Arşivi

Tuğgeneral İsmail Amanverme ise kürsüdeki konuşmasında “Biz imalat kısmını yapmıyoruz, işletme ve idameyi gerçekleştiririz. Bizim üretimde işbirliği yapmaya ihtiyacımız var. Fabrika kapılarımız sonuna kadar açık. İstedğiniz zaman teknolojik tüm ürünleri gelip görüp ziyaret edebilirsiniz” dedi. Bunun dışında 15 Temmuz Olayı’nı bir musibet olarak ifade eden Amanvermez, Elazığ’ı sevgisini de hoş bir hatıra ile dile getirdi.

 AFGM’lere müracaaat yapmış 10, bakan onayı bekleyen 8 firma mevcuttur. Bu 8 firmanın da bakan onayından geçmek üzere olduğunu belirten yetkililer firmalardan birinin Fırat Teknokent firması Güres Kılıç olduğunun altını çizdi. Firma sahibi Güres Bey de bu serüvenini mikrofonda katılımcılarla paylaştı.