ELAZIĞ’IN PATENTE İLGİSİ ARTIYOR…

Fırat Teknokent TGB Yönetici A.Ş ve Teknoloji Transfer Ofisi işbirliği ile Fırat Teknokent Prof.Dr. Nuri ORHAN Konferans Salonu’nda “Patent Bilgilendirme Toplantısı” yapıldı. Marka ve Patent Vekili Ahmet AKKAŞ’ın “Bir ürünün temelindeki fikirleri paylaşmak mı yoksa o ürünün kendisini satmak mı?” başlıklı sunumuyla gerçekleştirdiği toplantıya akademisyen, genç girişimciler ve TTO Uzmanları katılım sağladı.

Fikri Sınai Mülkiyet Hakları ile ilgili ülkemizin genç nüfus, insan kaynağı, yaratıcı düşünce potansiyeli, girişimcilik, tarihi ve kültürel özelliklerin önemli avantajlar sağladığını ifade eden AKKAŞ, dezavantajlarımızın ise Bilinç eksikliği, Eğitim Sorunu, Tasarım kültürünün gelişmemiş olması, mevzuat, teşvik finansman sorunları, politika ve planlama eksiklikleri olduğunu kaydetti.

Elazığ iline ilk geldiği yılda patent konusuna ilginin oldukça düşük olduğunu söyleyen AKKAŞ, bu ilginin her geçen yıl daha da arttığını vurguladı. 2-3 yıl öncesine kadar bir elin parmaklarını geçmeyecek şekilde olan patent sayısının 2016 yılı itibariyle yirmi civarında olduğunu aktaran AKKAŞ, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bu sayının katlanacağını bildirdi.

Fikir ve buluş sahiplerine yönelik tavsiyelerde bulunan AKKAŞ; “Buluşçu gibi düşünerek başarısızlıktan korkmayın. Gerçeği görmek için parçaları birleştirin, Farklı konular üzerindeki ilişkileri araştırın, basit sorunları hafife almayın. Kimi zaman yanlış anlamalar bile sizi bir icada yönlendirebilir. Düşüncelerinizi bir başkası ile paylaşmayı unutmayın. Problemlere birden fazla çözüm üretin.” şeklinde uyarılarda bulundu.

Doğu Anadolu bölgesinde ve Elazığ’da patent vekilinin olmayışının il ekonomisi ve buluşçu açısından büyük bir kayıp olduğunun altını çizen AKKAŞ, bu sorunun çözülmesi ile birlikte lisanslama ve Patentlenebilirlik konusunda ciddi artışlar kaydedileceğini belirtti. Toplantı esnasında Fırat Teknoloji Transfer Ofisi, Fikri Sınai Mülkiyet Hakları Uzmanı Sema AKIN, patent vekilliği ile ilgili sıkıntıları çözmek amacıyla Fırat Kalkınma Ajansı ile birlikte çaba gösterdiklerini ve kısa zaman içinde patent vekillerinin yetişmesi için girişimlerde bulunulacağı sinyalini verdi.

Daha fazla buluşun ortaya çıkması için firmalarımızın ve akademisyenlerin yeteneklerini geliştirmek zorundayız diyen Marka ve Patent Vekili Ahmet AKKAŞ, patent başvuru adımlarını, marka tescil süreci ve tasarıma önemine değindi. Katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından toplantı sona erdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.