Fırat Üniversitesi’ nden Bir Rekor Daha!

Üniversite öğrencilerine yönelik bir iş fikri yarışması olan ‘TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var’ yarışması bu yıl da rekor başvuruya imza attı. Fırat Üniversitesi 173 başvuruyla Türkiye çapında en çok başvuru yapan ikinci üniversite oldu.

Üniversite öğrencisi genç girişimci adaylarının gerekli mekanizmalar ile desteklendikleri takdirde, Türkiye’nin büyümesi ve kalkınmasında kilit bir rol oynayacakları inancından yola çıkılarak 2011 yılından beri düzenlenen yarışma ile TÜSİAD üniversite öğrencilerinin girişimciliğe ilişkin farkındalığını artırmayı ve gençlere girişimciliği bir kariyer alternatifi olarak sunmayı amaçlamaktadır. Başvurularını yapanlara TÜSİAD’ın girişimcilik ekosistemine Türkçe kaynak sağlamak amacıyla çevirisini yaptırdığı Silikon Vadisi girişimcisi ve akademisyen Steve Blank’in “How to Build a Startup: The Lean LaunchPad” adlı online eğitimi alabilmeleri için bilgilendirme yapılacaktır. Online eğitimi tamamlayarak iş fikirlerini kanvasa döken ekipler, İstanbul’da 3 gün sürecek eğitim kampına katılma hakkı elde edecekler. Eğim kampına katılacak ekiplerin yol ve konaklama masrafları TÜSİAD tarafından karşılanacaktır. Kamp esnasında katılımcılar girişimciliğe ilişkin temel konulardan etkili sunum tekniklerine kadar birçok alanda eğitim alma ve başarılı girişimcilerden kendi hikayelerini dinleme fırsatı bulacaklar. Tüm ekiplerin TÜSİAD rehberlerine iş fikirlerini sundukları kampın son gününde, en beğenilen iş fikirlerine sahip ekipler TÜSİAD rehberleri ile eşleşecekler. Eğitim kampının sonunda seçilen ekipler, iki ay boyunca Türkiye’nin en başarılı şirketlerini temsil eden TÜSİAD üyeleri arasından belirlenen rehberler ile bir araya gelme, onların deneyimlerinden faydalanma, görüş öneri ve yönlendirmeleri ile iş fikirlerini geliştirme imkanı bulacaklar.  TÜSİAD rehberleri eşleştikleri öğrenci grupları ile çalışarak iş fikirlerini etkin ve etkili bir iş planına dönüştürmelerine destek olacaklar. TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Yarışması’nı diğer iş, fikir ve girişimcilik yarışmalarından ayıran en önemli süreç olan rehberlik, tüm katılımcılara eşsiz bir network ve gözlem fırsatı yaratacaktır.

Para Ödülü

Rehberlik sürecinin sonunda final jürisine sunum yaparak oylama sonucunda ilk üçe giren ekipler, derecelerine göre şöyle ödüllendirilecektir: