Savunma Sanayi ile Fırat Üniversitesi arasında İşbirliği Toplantısı gerçekleştirildi!

 

Savunma Sanayi Zirvesi Elazığ’ da yapıldı.
Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay ALPAY: “Teknolojik bağımsızlığın gerçekleşebilmesi için yerli savunma sanayi teknolojik yatırımlarının yeterliliğin artırılması gerekir. Savunma sanayi tarafında sahip olmamız gereken ürünleri yerli ve milli bir esasa göre üreterek, dışa bağımlılığın azaltılması gerektiğini ifade etti.
Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail DEMİR: “Savunma sanayinde ülkemize koyulan ambargolar bizler için motivasyon unsurudur” diye belirtirken; Şuay ALPAY, teknolojik bağımsızlığın gerçekleşebilmesi için yerli savunma sanayi teknolojik yatırımlarının yeterliliğin artırılması gerektiğini söyledi.
Savunma Sanayi ve Fırat Üniversitesi işbirliğinde ‘Savunma Sanayi Kobilerle Büyüyor’ adıyla Fırat Teknokent’ te Savunma Sanayi Zirvesi yapıldı. Fırat Teknokent nuri ORHAN Konferans Salonunda gerçekleşen programa, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay ALPAY, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail DEMİR, Vali Murat ZORLUOĞLU, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Ejder AÇIKKAPI, Ömer SERDAR, Metin BULUT, Tahir ÖZTÜRK, Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ, Ak Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan GÜRGÖZE, Fırat ÜniversitesiRektörü Prof. Dr. Kutbeddin DEMİRDAĞ ve çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı.
Ülkelerin savunma ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasında öne çıkan parametrelerin olduğunu aktaran Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay ALPAY, “Teknolojik bağımsızlıklar savunma ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasında parametrelerden birisidir. Teknolojik bağımsızlığın gerçekleşebilmesi için savunma sanayi tarafındaki yerli savunma sanayi teknolojik yatırımlarının yeterliliğin artırılması gerekiyor. TSK’nın ihtiyaçlarının dışarıya bağımlılığı olabildiğince azaltılması gerekiyor. Bu kısmı gerçekleştirdiğimiz zaman teknoloji bağımsızlıkla dışa bağımlılıktan kurtulmaktan bahsedebiliriz” dedi.
Avrupa’da sosyolojik ve siyasal parametrelerde çok ciddi değişiklikler olduğunu söyleyen ALPAY, “Böyle bir ortamda bize düşen, savunma sanayi tarafından sahip olmamız gereken ürünleri yerli ve milli bir esasa göre üretmek, dışa bağımlılığı azaltmak. Böyle bir bölgede güçlü ve kuvveti TSK’ya sahip olmak ve bu güçlü TSK’nın ihtiyaçlarını karşılayabilmek çok önemli” şeklinde kaydetti.

“Ambargo söylemlerinin bizim için çok fazla kıymeti yok”
Üretim ve sanayileşmenin toplumların lokomotifi niteliğinde olduğunu dile getiren Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail DEMİR, “Savunma sanayinde ülkemize koyulan ambargolar bizler için motivasyon unsurudur. Ambargo söylemlerinin bizim için çok fazla kıymeti yok, biz yolumuza devam edeceğiz. Bize karşı tavır koyan ülkelere ona göre tavır koyacağız. Bütün ilişkilerimizde dostluğu ve iş birliğini hedef aldığımızı belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.
Türkiye’de savunma sanayisinde yerlileştirme ve millileştirme stratejisi kapsamında büyük adımlar atıldığını dile getiren Vali Murat ZORLUOĞLU ise Elazığ’ın da yerlileşen ve millileşen savunma sanayine katkı yapabilecek potansiyele sahip olduğunu kaydetti.
Elazığ’ın sanayicilik trenini önceden kaçırdığını söyleyen Metin BULUT, Elazığ’ın kaçırdığı sanayicilik treninden dolayı kaybettiği zaman farkını ağır sanayi ve ileri teknoloji ile telafi etmek zorunda olduğunu ifade etti.Savunma sanayisinin Türkiye’ nin teknoloji seviyesini yükselten lokomotif sektörlerin başında geldiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Kutbeddin DEMİRDAĞ da, “Bizlerde elimizdeki bilgi birikimini ve insan kaynaklarını kullanarak savunma sanayisine katkı vermek istiyoruz” diye konuştu.
Savunma sanayi için araştırmacı yetiştirme programı (SAYP) imza töreni ve Fırat Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu-Altoy Savunma Sanayi A.Ş. arasında Eğitim İşbirliği Protokolü  imza töreni gerçekleştirildi.

37 ülkenin katılım gösterdiği İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ISIF 2017’de ödül alan Fırat Teknokent’ teki patent sahiplerine ödüllerinin verilmesiyle devam eden toplantı Fırat Kalkınma Ajansı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, MKEK, ASELSAN, HAVELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, STM sunumları ile devam etti. Program sonunda ANDASİS ve EBRYT firmaları da kendi ürünlerini tanıtan sunumu gerçekleştirdi.

Program Fırat Teknokent firmalarının ziyaret edilmesi ve akşam yemeğiyle son buldu.